Četrtošolci

Tudi v 4. a razredu smo obravnavali rudarjenje. Posebej smo govorili o rudarstvu na našem območju. Predelali smo cel postopek predelave – od rude v podzemlju, do živega srebra v posodah.
Na produ Idrijce smo nabrali kamnine in med pogostimi apnenci našli velike količine žgane rude, ki se kot ostalina idrijskega rudarjenja še vedno nahaja na bregovih reke vzdolž njenega toka.
V šolskih avlah smo pripravili dve postavi, ki smo ju oblekli v rudarsko opremo in nas spremljata vsak dan med poukom.
Na tehničnem dnevu smo izdelovali lučke. Knapi so v preteklosti morali pogosto s svojo iznajdljivostjo izdelati svetila za dolgo pešpot do rudnika in nazaj. Med potjo se je v tej temi tudi marsikaj pripetilo. Temu smo v naših zgodbah sledili tudi mi.
Da so bile nekoč razmere knapovskih družin v nezavidljivem finančnem položaju kaže tudi dejstvo, da so gospodinje znale povrtnine porabiti na vse načine in je šlo čimmanj v izgubo. Tako je nastal smukavc. Ob pomoči gospe Marije iz turističnega društva Fara smo skuhali te stare jedi in za eno dopoldne pričarali življenje in delo v kuhinji knapovske družine.

Navsezadnje, tudi naši predniki so bili knapi.
Četrtošolci z učiteljico Teodoro Klavžar